Від античних лазень до сучасних басейнів


Де знаходиться найстаріший басейн світу? Як виникла перша гідромасажна ванна? Як називається найглибший сучасний басейн?

Так дивно: ми роками працюємо в цій сфері, але з трудом можемо дати відповіді на найпростіші питання. Давайте виправляти це і поглиблювати свою ерудованість, адже ми підготували 15 фактів, які вас точно здивують.

Першим басейном вважається «Великий басейн» в Мохенджо-Даро, оточений верандою з колонами та кімнатами. Він був побудований на південному сході Пакистану приблизно в III тисячолітті до нашої ери. Стіни споруди були викладені цеглою і обмазані смолою. Розмір водойми — 12х7 метрів.

Справжній розквіт басейнів припав на 100-300 рр нашої ери в Римській імперії. Тоді вперше на зміну сезонним відкритим водоймам прийшли криті — так звані терми або римські лазні. Одні з найвідоміших — терми Каракалли — були одним з головних чудес Риму.

Заведено вважати, що нескінченні басейни (басейни без бортів) — це відносно новий винахід. Але це далеко не так. На початку 1400-х років у Версальському палаці побудували басейн Stag Fountain, який має схожу конструкцію.

Перший критий плавальний басейн з’явився у 1742 році в Лондоні. Користуватися ним могли лише чоловіки. Басейн був завдовжки 13 м, щоденно оновлювався та підігрівався. Вхід коштував гінею (це, на секунду, 8,4 г чистого золота!), отже був доступний лише для заможних джентльменів. А так як він був критий, то прості смертні не могли спостерігати за відпочинком заможних клієнтів. 

А от перший громадський плавальний басейн був споруджений у 1877 році в німецькому місті Бремені. Тоді ж були закладені основи проектування басейну, продумана система гідроізоляції, підігріву, вентиляції та очищення води. Якщо спочатку плаванню навчалися переважно офіцери військових училищ і кадетських корпусів, заможні джентльмени, то тепер це заняття стало доступно всім бажаючим.

Першою спорудою, найбільш схожою на сучасні басейни, став банно-плавальний комплекс Goseriede в Ганновері. Його будівництво почалося в 1890-х роках і закінчилося в 1905 році. Загальні принципи його облаштування використовуються басейнщиками навіть сьогодні.

Басейн вперше було включено до програми літніх Олімпійських ігор в 1900 році у Парижі. 

Першим круїзним судном з басейном був трансатлантичний лайнер Адриатик, побудований в 1907 році. На драматично затонулому Титаніку (1912) теж була штучна водойма.

Першу гідромасажну ванну створив Американець Джон Майклс у 1968 році. Інженер розробив спеціальну форсунку, яка випускає потужний струм води та повітря, створюючи ефект масажу. Перша гідромасажна ванна отримала назву "Жакузі", яка стала популярним брендом для гідромасажних систем.

До появи хлору, знезараження води в басейнах відбувалося за допомогою сонячного випромінювання і кам’яної солі, але вони були менш ефективними порівняно із сучасними методами. 

Звичних нам басейнів у космосі не знайдеш, проте на Міжнародній космічній станції (МКС) є спеціальний тренажер для занять плаванням, щоб астронавти могли тренуватися у невагомості.

Найдовший басейн світу розташований у мексиканському курорті Альгарробо. Його довжина більше одного кілометра, і він вважається найдовшим комерційним басейном на планеті. 

Найбільший плавальний басейн світу знаходиться в Єгипті, у готелі Citystars Sharm El Sheikh. Він займає понад 120 тис. квадратних метрів площі, і за це внесений до Книги рекордів Гіннеса. На його наповнення йде 21 день.

Найглибший плавальний басейн — Deep Dive Dubai — відкрився у липні 2021 року в Дубаї. Його глибина становить 60,02 метра. Книга рекордів Гіннесса визнала його найглибшим басейном для підводних занурень.

Бонус: У Швейцарії, в містечку Уітікон, вода місцевого басейну підігрівається за допомогою центра обробки даних (ЦОД), збудованого у 2008 році. Це відбувається за рахунок тепла, що відводиться від серверів ЦОД, і є відмінним прикладом використання теплової енергії.


Залишити коментар